Plyšové hračky

Obľúbené plyšové hračky zdobia hádam každú detskú izbu. Mnoho detí má práve jedného plyšáka s ktorým rado zaspáva, berie si ho k lekárke a vie sa s ním vyhrať v škôlke takmer celý deň. V dospelosti potom zvykne zabrať čestné miesto kdesi na poličke alebo v skrini. Aj plyšové hračky však musia byť bezpečné, a najmä si treba na štítkoch všímať vek od ktorého sú vhodné.

K batoľatám nie sú vhodné veľké plyšové hračky hlavne pokiaľ majú byť umiestnené v ich blízkosti pretože hrozí riziko udusenia tým, že sa hračka na bábätko prevalí. Aj hračka vyrobená z plyšu obsahuje malé časti ktoré nesmú vypadávať, navyše by plyš nemal pĺznuť lebo ako vieme deti radi berú hračky do úst. Dajte pozor aj na to, aby mala pohyblivá plyšová hračka dobre schované batérie; ideálne je ak sú schované za priskrutkovaným krytom.

Novinkou sú tzv. aromatické plyšové hračky pochádzajúce z Anglicka ktoré sa po zohriatí v mikrovlnnej rúre rozvoňajú na asi 45 minút až hodinu. Dieťa vďaka nim skôr zaspí a získa pocit bezpečia a pohody. Majú však ešte jednu výhodu – ak má dieťa horúčku alebo rozbité koleno stačí plyšáka vložiť do mrazničky a razom sa z neho stane chladivý obklad. Nie sú vhodné pre deti mladšie ako tri roky.